Dr. Szakács László
2008-02-12 18:46:23
A rézhiány egyik korai jele a csontritkulás (osteoporózis).
Dr. Robert O. Becker 15 évvel ezelőtt publikált felfedése szerint a réz elektromágneses kötőereje tartja össze a csontokat alkotó apatit kristályokat és kollagén rostokat, így a csontokban a kollagén területeken fellépő rézhiány lehet a hiányzó láncszem, ami csontritkulást okoz.
A csontok, a bőr és a kötőszövetek egyik alapvető építő fehérjéje a kollagén, amelynek előállításához a réz nélkülözhetetlen, hiánya esetén zavar alakul ki a kollagén és az elasztin szintézisében.
A rézhiány egyéb tünetei lehetnek még: hasmenés, bőrgyulladás, kopaszodás, őszülés, általános gyengeség, fáradékonyság, ödéma, ingerlékenység, légzőszervi problémák, vérszegénység, vérnyomásproblémák.
A réz segíti a vas beépülését a hemoglobinba. Rézhiány esetén a betegek állapota a vasbevitel emelése mellett sem javul.
A réz hiánya a vér káros koleszterinszintjének növekedéséhez vezet, ami az egyik tényező, amely felelős a szívkoszorúér betegségek és az agyvérzés kialakulásáért.
A réz segít karbantartani a szív és a vérerek kötőszöveteit.
A réz számos létfontosságú enzim alkotóeleme. A réz és cink együttesen katalizálja a szuperoxidizmutáz enzim működését, ami a szervezetben keletkező szabad gyökök hatástalanítását végzi. Ez a folyamat hozzájárul többek között a reumás ízületi fájdalmak enyhítéséhez is.
A vasat és rezet tartalmazó citokróm-c-oxidáz enzim katalizálja a légzési lánc utolsó reakcióját. Ha enzimatikus funkciója gátolt, igen rövid idő alatt megszűnik a sejtek működése.
Az albínók génállományából a tirozináz nevű réztartalmú enzim gyártását irányító gén hiányzik. Ez az enzim, a tirozin nevű aminosavakat alakítja át dopakinonná, mely a bőrben a barna festék előanyaga. Tirozináz enzim nélkül nem termelődik a szervezetben a melanin, ami a barnulásért, hajszínért, és szemszínért felelős pigment.